elmalı chia

chia-elma4

chia’lı elma reçeli

* 3 büyük kırmızı elma (starking) kabuğu soyulmuş ve küçük küpler halinde doğranmış

* 3/4 cup elma suyu, taze sıkılmış

* 2 tbsp chia tohumu

* 1 tsp toz tarçın

chia-elma1

Tüm malzemeleri karıştır. Tencerede karıştırarak kaynat. Kaynayınca altını kıs, kapağını kapat, her 5 dakikada bir tekrar karıştırarak 15-20 dakika pişir. Elmalar nispeten yumuşayınca zaten pişmiştir, ocağın altını kapat. Karışımın yaklaşık yarısını ez (patates püresi yaptığın aletle). Böylece hem yoğun bir reçel gibi olacak hem de içinde küp küp elma taneleri kalacak.

Chia’nın buradaki rolü elma suyunu koyu ve yoğun bir kıvama getirmesi. Elmanın kendisi dışında bir de ekstra elma suyu koymamızın sebebi ise, adı üstünde reçel tadı versin diye şeker oranını arttırıyoruz, ama doğal yoldan. Paketli hiçbir ürünü önermediğim için elma suyunu kendin sık, hazır alma lütfen. İstediği kadar katkısız yazsın, aylarca duruyor o rafta.

Bu reçel buzdolabında, ağzı kapalı bir kavanozda en az 1 hafta dayanır ama inan bana sen o kadar dayanamazsın, çoktan biter…

tembeller için kolay versiyon: elmaların kabuklarını soy, rendele, yapışmaz tavada sadece tarçın ekleyerek pişir. reçel sayılmaz ama pudinge gayet yakışır.

chia-elma2

puding kısmı:

* 1/2 cup yulaf ezmesi

* 2 tbsp chia tohumu

* 1 1/4 cup ev yapımı yemiş sütü

* 1 tsp tarçın

Tüm malzemeleri bir kapta karıştır, kapağını kapat, 1-2 saat veya en iyisi tüm gece buzdolabında beklet. Sabah tekrar karıştır, müthiş kıvamlı bir puding olur, koyu gelirse biraz daha süt ekleyebilirsin.

tatlı krizindeysen pudinge çok az bal veya agave ekle ama bence pas geç.

güzel bardaklara pudingi ve reçeli kat kat diz, aralara ve en üste ceviz ekle, tarçın serp, oh mis 🙂

chia-elma3

Written by

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message