elmalı smoothie

elmalı-smoothie1

Elmalı turta tadında

Tatlı isteğin karşılansa da içtikten yarım saat sonra karnının kazındığı, içinde gerçek besin yerine her türlü çöp olan smutilerden bıkmadın mı? (Kafelerde genelde garip katkı maddeleri ile dolu smuti tozları kullanıyorlar, veya son kullanma tarihi 5 yıl sonra olan hazır dondurma, paketli uzun ömürlü süt, rafine şeker, şuruplar…)

Elmalı turta tadındaki bu sonbahar güzeli smuti ise hem lezzetli ve besleyici hem de yoğun ve doyurucu, yani bir sonraki öğüne kadar acıkmayacağın garanti…

Bu smutiye o yoğun kıvamını ve kremamsı tadını veren gizli silah ise çok masum: YULAF. ☺ İnan bana smutilerine yulaf eklemek hayatını değiştirecek.

Yulaf ezmesi farklı markalarda farklı diriliklerde satılıyor. Mesela Doğa’nınki Eti’ninkine göre daha az ezilmiş ve parçalanmış yani yerken sonuç benim sevdiğim gibi daha diri oluyor. Ama smuti yapacaksan en çok yumuşayanını kullanmak ve baştan işimizi kolaylaştırmak en mantıklısı, yani Eti Lifalif. (ya da sen hangi markayı tercih ediyorsan hiç farketmez, blenderına kuvvet)

(cup-spoon ölçülerini Türk usulüne çevirmek için…)

½ cup yulaf ezmesi

1 tbsp chia tohumu

1/2 tsp toz tarçın

1 orta boy elma, soyulmuş ve doğranmış

2 hurma, küçük doğranmış

1 cup ev yapımı yemiş sütü (badem veya fındık) (yemiş sütü tarifi için…)

İstediğin yoğunluk seviyesine göre sonradan biraz daha süt ekleyebilirsin, nasıl seviyorsan…

Bir gece önceden tüm malzemeleri bir kapta birleştir, güzelce karıştır ve buzdolabında dinlenmeye bırak. (minimum 3 saat ama 1 gece daha iyi olur, yulaflar sütü iyice çeksin)

Ertesi sabah tüm karışımı güçlü bir blenderda yumuşak bir krema kıvamına gelene kadar iyice karıştır.

Güzel bir bardakta, tarçın ekerek servis et.

elmalı-smoothie2

Written by

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message