içecekler

açık büfe su

her 20 kg için 1 litre su içmek gerekir, hadi en azından her 25 kg için 1 litre diyelim, ama kesin çok içmek gerekir 🙂 suyun faydalarını tek tek saymayacağım ama yokluğunda vücut asitlenir ve yağ yakamazsın desem yeter herhalde 🙂

Su içmek zaten başlıbaşına bir keyiftir ama istersen suyun tadına tat katmak için, hem gözün gönlün de açılsın diye aşağıdaki tariflerden deneyebilirsin: Güzel bir sürahi, karaf veya bardak al ve içine görsel bir şölen hazırla…

yazın buzdolabında beklediğinde içmesi çok daha nefis olur.

 

taze nane yaprağı + limon/lime dilimileri

limon + zencefil dilimleri

salatalık dilimleri

çilek + kivi dilimleri

greyfurt dilimleri

çubuk tarçın + yeşil elma dilimleri

armut  dilimleri + nane

mor üzüm taneleri ikiye bölünmüş

karpuz dilimleri

kavun dilimleri

yaratıcılığını kullan veya

infused water diye google’la 🙂

burada hatırlaman gereken asla meyvelerin suyunu sıkıp mis gibi suyun içine katmaya çalışma, amaç fazladan şeker almak değil.

meyvenin veya taze baharatların aroması, rahiyası bekledikçe suyun içine zaten geçecektir.

ve sen şeker bağımlılığından kurtuldukça damak tadın gelişeceği için, zamanla tüm güzel tatları çok daha iyi alacaksın.

not: bu tarifleri maden suyu için de uygulayabilirsin tabi. gün içinde çok fazla maden suyu tüketiyorsan içindekileri oku ve sodyum yani tuz oranı düşük bir marka al. tabi ki doğal kaynaktan doldurulmuş olmalı, yapay yollardan kimya deneyi gibi üretilmiş değil.

kahve

kahveye eklenen çöpler: hazır toz krema, rafine beyaz veya esmer şeker, yapay tatlandırıcılar, her tür aromalı şurup…

günde en fazla 1-2 bardak kahve içiyorsan belki eklenebilecek tek şey: 2-3 yemek kaşığı yağsız süttür.

kahveye eklenebilecek en sağlıklı şey “tarçın”dır 🙂

gerçek bir gurmeysen, kahve senin için keyifse, zaten kahveyi bidon boyutunda değil, insani bir fincanda, koklaya koklaya, köpüğünden bir yudum ile başlayarak ve en önemlisi tadına varmak için “sade” içersin…

kahve vücudu asitlendirmemek için günde 1-2 bardağı geçmemeli ve kahve içtiğin sürece vücuttan atabilmek için günlük ihtiyacının yanında ekstra su içmelisin. her bardak kahve için 2-3 bardak su fazladan içilmeli.

vücut asitli ortamda yağ yakmaz unutma…

siyah çay

çay için de kahve için yazdıklarım geçerli. “bir çay keyfim var” diyorsan tiryakiliğin hakkını ver ve şekersiz iç. çaya şeker kattığın sürece bütün çabanı çöpe atmış olursun.

çay, kahve kadar olmasa da yine de asitlendirici olduğu için mümkünse günde 1-2 bardağı geçmemeli veya açık içilmeli, yanında bol su içilmeli vs vs…

çaya eklenebilecek en sağlıklı şey “limon”dur 🙂

bitki çayı

bitki çayından kastettiğim süzen poşet içinde veya süzgeçli herhangi bir demlikte sıcak suya bırakılıp kısa sürede kaynatmadan demlenen her türlü bitkidir. (mate, yeşil çay, kırmızı çay, beyaz çay, rezene, tarçın, nane, ıhlamur vs vs…)

yeşil çay ve beyaz çay kafein içerdiği için eğer duyarlılık varsa çok fazla içilmemelidir, en azından uykuya yakın saatlerde… bunlar yerine melisa ve papatya gibi sakinleştirici çaylar tercih edebilirsin.

bütün bu bitki çayları müthiştir. çeşit çeşit takıl.

toz olarak satılıp eriyen veya şişelenmiş paketli hiç bir şey bitki çayı sayılmaz.

Written by

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message