juice meselesi

juice-meselesi1

juice, suyunu sık!

Juicing ile ilgili Türkçe şahane bir kaynak var, konuya biraz bile meylederseniz okuyun derim. “Juicing ile gelen sağlık” Cenk Kıral.

Ben şimdi ana hatlarıyla kısa bir özet geçeceğim. Ne kadar cesursun veya gözün keser mi diye bak bakalım 🙂

Neden juicing?

* Alkali olmanın 1 numaralı yolu.

* Çünkü sebze tüketimini arttırır.

* Vücut sindirimle uğraşmaz, tamirle uğraşır.

 

juice-meselesi2

Bu iş hakkıyla yapmak için:

İyi bir juicer satın alınmalı. 

Mutlaka posayı dışarı kupkuru atan, bıçaklı değil vidalı sistem, slow juicer modellerden biri alınmalı, bu da maddi olarak hatırı sayılır bir yatırım demek oluyor. Yani malesef eski tip bıçaklı sistem bir sıkacak satın alırsanız sebzelerin özellikle de otların suyunu sıkman mümkün olmaz, makinenin bıçakları parçalar ve atar, posaya baktığınızda tüm sebzeyi sulu bir şekilde çöp olarak görürsünüz.

Karışımdaki meyve oranı %20-30u geçmemeli.

Hatta damak tadı alıştıkça meyve oranı zamanla azaltılmalı. Meyve aslında sebzelerin ve otların tadını daha içilebilir kılmak için gerektiği kadar kullanılmalı. Amacımız boş yere şeker yüklemesi yapmak değil, meyveleri zaten ısırarak da yiyebilirsin. Amaç hücrelerimizi daha çok sebze özü ile beslemek.

juice-meselesi3

Juicing demek aç kalmak mı demektir?

Bence mantar gibi türeyen juice firmaları paket servisleri kolaylaşsın diye bütün gün juice içmek şartmış gibi gösteriyor. Yani tüm günü juice ile geçir, böylece ben sana bir seferde 6 adetlik bir paket satabileyim. Tabi ki 1 gün boyunca sadece juice içmek çok güzel bir arınma şekli ama hayaller ve gerçekler… Detoks kampında değiliz ki, yani doğanın içinde bir yerde, sabah güneşi selamlayarak başlayıp, açıkhava yürüyüşleri, yoga,  temiz hava ve güneş ile ruhumuzu beslediğimiz bir kampta, tüm günü likit ile tamamlamak çok da zor olmaz, hatta bu şekilde 1 hafta bile geçirirsin. Ama çoğu juice kürleri iş yerlerine söyleniyor, yani sabahın köründe kalkılmış, trafikle cebelleşilmiş, gün içinde binbir stres, toplantı, to-do-list, güneşsiz-havasız-klimatize ortamda bilgisayar ekranına kitlenmiş haldeyken elinde juice şişeleri… Tabi başın ağrır, daha dünkü yediğin çöplerin, aldığın aşırı doz kafeinin etkisi bile geçmedi ki, 1 günde nasıl bu kadar radikal bir beslenme değişikliği yapabildiğine kendi vücudun bile şaşırdı, zaten içinden tövbeler ediyorsun bir daha detoks mu, düşman başına…

Aslında juice’lerden faydalanmanın türlü türlü yolu var:

* Mesela sabah uyanınca içersin, güne muhteşem bir başlangıç olur, birkaç saat sonra acıkınca yine sağlıklı kahvaltını yaparsın…

* Gündüz sağlıklı ve besleyici öğünlerini yaparsın. Akşam yemeği yerine juice içersin, gece mükemmel bir tamir olur vücudunda.

* Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği yerine juice içersin, öğlen de sağlıklı hafif bir öğün yaparsın arada… Güzel bir kilo kaybı olur.

* Öğleden sonra tatlı krizin tuttuğunda ara öğün olarak dikersin kafana juice, oh hem çöp tatlılar yerine vücuduna faydalı bir şey girer, hem de akşam yemeğinde porsiyon kontrolün kolay olur, hücrelerini besleyen bir ara öğün yaptığın için saldırmazsın önüne gelene.

her derde deva bu sebze suları, bulduğunda kaçırma 🙂

Written by

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message