Kalorileri İçme, Su İç!

Süpermarketin en cafcaflı rafları… Karton, cam, plastik, aluminyum ambalajlarda rengarenk içecekler.

Bir yanda doğallıktan dem vuran koyu yeşil, kraft tonlarda vurgular, kocaman, parlak, sulu meyve resimleri.

Diğer yanda serinlemeye, sosyalleşmeye, aileye göndermeler yapan reklamların bilinçaltı çağrışımları. İnan hiçbiri beni bu boş kalorileri vücuduma almam için ikna edemiyor.

“Peki ben şimdi bütün gün ne içicem?”

Aslında cevabı çok basit: “SU”. 

Gerçekten neden küçümsediğini de anlayamıyorum. Su gibisi var mı?…

Yine de bütün gün içtiğin likit çöplüğü bırakmak için ikna olmaya, tüm bu boş kalorilerin yerine “su” içmek için motivasyona mı ihtiyacın var? İşte geliyor:

seker_askina5_300px

Sakinleş, derin güzel bir nefes al ve yavaşça ver, hatta ihtiyacın varsa birkaç kez gözlerini kapatıp tekrarla.

Önünde duran, ulaşması kolay, ucuz, basit bir bardak suyu yavaş yavaş yudumlamaya başla.

Damarlarından organlarından geçtiğini, ulaştığı her noktaya şifa götürdüğünü, suyun tüm içini yıkadığını düşün, tertemiz denizlerin kumsalı yıkadığı gibi.

Kendin için iyi, faydalı bir şey yaptığını düşünerek su iç.

Her su içişinde ruhunun, zihninin, bedeninin arındığını, sanki tertemiz bir ırmakta yıkandığını düşünerek “iyi” hisset. Çünkü hissettiklerin içtiğin suya, havaya, sana karışır. Spor sonrası ter içinde veya tüm gece susuz kaldıktan sonra sabah uyandığında ilk içtiğin su çok lezzetli gelir. İşte her seferinde aynı özlemle, kavuşmanın verdiği minnetle su iç, tadı güzelleşecektir.

Su sadece H2O değildir, duygular suyun moleküllerini değiştirir.

Her gün litrelerce gazlı içecek, limonata, soğuk çay, şişelere kutulara girmiş, yapay aromalı, tatlandırıcılı, glikoz şuruplu boş kaloriler içmek neden? İçinde nasıl bir yangın var ki ne içsen sönmüyor? Stresini dindirmek için kendine bu kadar zarar vermek zorunda mısın? Biraz kendine soru sor, bazen cevap gerçekten çok “basit”:

Seni tek şey gerçek anlamda ferahlatır: “SU”.

aromali_su2

Şu işe biraz daha görsellik katayım, ne kadar içine duygu katsak da “su” en nihayetinde şeffaf ve renksiz diyorsan, ihtiyacın olan pazarlama taktikleri bizde mevcut.

Tamamdır, tüm duyularına hitap etsin, içine nane yaprakları veya salatalık dilimleri at, limon dilimleri ile renklendir veya tarçın çubuğu ile hafif bir aroma kat.

Yeşil elma, ekşi erik, çilek dilimle incecik, suyun üzerinde ufak ufak yüzsün.

Zarif cam karaflar veya bardak niyetine güzel kavanozlar ile sunum yap.

Buz kalıplarına limon dilimli, nane yapraklı, nar taneli sular koyup dondur,  canın nasıl isterse, yaratıcılığını konuştur, istersen içtiğin her bardak suyu gelin gibi süsle. 🙂

aromali_buz

Not: Tek uyarım, meyve dilimlerini kullan ama meyvelerin suyunu sıkıp, içtiğin suyun içine karıştırma, her su içişinde fruktoz alıp bütün yararı boşa çıkarma.

Written by

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message