Kızlar artık güçlü!

slide2

Güç antrenmanlarının cüsseni arttıracağı korkusu tam bir şehir efsanesi.

 

Birçok hemcinsimden duyduğum “Bu kadar fit oldun yeter, sporu abartma yoksa çok kaslanır şişersin” söylemi aslında büyük bir yanılgı. Çünkü bizim büyük kas kütleleri oluşturma kapasitemiz çok az, hatta doğal yollarla neredeyse imkansız.

Günde sadece 1 saat yapılacak sporla, ilaç takviyesi olmadan spor dergilerinde gördüğün vücutlar oluşmuyor. İnan o kadar kolay değil, vücut geliştirme hakkında biraz araştırdığında, bu sporu yapanlara gerçekten saygı duyuyorsun özellikle de bayanlara.Neden mi? Çünkü kadınlardaki testosteron miktarı erkeklerdekinin onda birinden az, hatta çoğunlukla kırkta birinden bile düşük.

Bu biyokimyasal yapımız yüzünden kaslarımız sandığın kadar hızlı ve çok büyümüyor yani lütfen “iri cüsseli olmak, şişmek” gibi korkuları unut.

Bugün ağırlık kaldırdın diye yarın Madonna kollarıyla uyanmıyorsun. Bana göre keşke olsa. 🙂 Ama kadınlar için vücut geliştirme sporu; her gün neredeyse 3-4 saat egzersiz, çok sıkı bir beslenme şekli, takviyeler ve uzun süre emek demek.

Tabi ki 100 kilo ve amacı vücut geliştirme olan bir erkeğin antrenman ve beslenme planını uygula demiyorum, zaten bu mümkün de değil.

Güç antrenmanlarının çoğu aslında kendi vücut ağırlığınla yapılıyor ya da formunu bozmadan 8-10 tekrar kaldırabileceğin bir ağırlıkla. Bu da demek oluyor ki herkes kendi cüssesine göre kullandığı ağırlığı dengeliyor.

Ama egzersiz tipleri ve hareketler temelinde kadın ve erkek için aynı.

Egzersiz konusunda cinsiyet kurbanı olma.

 

Kadınların özel egzersiz programlarına ve diyetlere gereksinim duyduğuna seni koşullandıran modern dünya pazarlama taktikleridir, çünkü “cinsellik satar”

Aslında hem kadınların hem erkeklerin temelde istediği şey aynıdır: daha sıkı ve fit, sağlıklı bir vücut. Bu da aslında daha az yağ ve daha fazla kas demek. Çünkü yağlar senin sıkı görünüm olarak adlandırdığın kasların üzerini örter ve gevşek, sağlıksız bir görüntü oluşturur.

Birkaç kilo dambıl kaldırdı diye hemen kalınlaştım diyenlerin yediklerine bir dikkat et, büyük ihtimalle bacaklarını kalın gösteren kas değil yağ dokusur.

Dahası ağırlık antrenmanları uykunda bile yağ yakmanı sağlayacak hormonlarını aktive eder. Yağsız kas kütlesi oluşturmak kemiklerini korur, hatta kemik yoğunluğun artar ve bu da osteoporoz riskini azaltır.

Uzun lafın kısası kızlar;

Spor yapın ve korkmadan ağırlık kaldırın çünkü artık kızların güçlü olmasının vakti geldi. 🙂

Written by

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message