mantar çorbası

mantar-corbasi1

sıla’nın mantar çorbası

vegan ve unsuz 🙂

Bugüne kadar yediğin en lezzetli mantar çorbası olacak, ben kefilim. 🙂 Çorbalarda aslolan göz kararıdır. Bu çorbayı hiç ölçerek yapmadım, tarif de biraz göz kararı, miktarlara çok hassas takılma, sonuç mutlaka güzel olacaktır.

1 iri kocaman soğan (küçücük doğranmış, çorbada ağzına soğan tanesi gelmemeli)

1 paket mantar (yaklaşık 400 gr) (küçük küpler halinde doğranmış, pişince biraz küçülecek ama çok iri olursa çorbada da ağzına çok büyük taneler gelir)

3-4 tepeleme çorba kaşığı yulaf kepeği (çorbalarda un yerine her zaman yulaf kepeği kullan)

4 su bardağı badem sütü (ev yapımı olmalı, içinde badem ve sudan başka bişi olmamalı)

kaynamış su (çorba istediğin kıvama gelene kadar azar azar ekle)

zeytinyağı

tuz (himalaya, deniz veya kaya tuzu, rafine olmasın)

karabiber (taze çekilmiş)

muskat rendesi

mantar-corbasi2

Mantarları az zeytinyağı, tuz ve karabiber ile ayrı bir küçük tencerede ağzı kapalı pişir. Pişmesi yeterli, saldığı suyu geri çekmesin, sulu şekilde kalsın.

Büyük tencerede az zeytinyağı ile soğanları sotele, bir güzel karamelize olsun, ölsün 🙂 Üzerine badem sütü ve yulaf kepeğini ekle tel çırpıcı ile karıştır, yulaf kepeği iyice karışıma dağılsın. Karıştırarak pişirmeye devam et. Kaynamaya yakın saldığı suyla birlikte mantarları da ekle.

Tuz, karabiber ve az muskat rendesi ekle. Karabiberin pintiliğini yapma 🙂 Yavaş yavaş karıştırarak kaynat, çorbanın yoğunluğuna göre kaynamış su ekleyerek istediğin kıvamı ver. Kaynadıktan sonra altını kıs ve bir süre daha pişir.

Yoğun ve mis 🙂

Written by

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message