milat kanunları

İster kilo vermek iste, ister sağlıklı beslenerek kilonu korumak, hiç farketmez 3 temel soru vardır:

1. Ne yesem beni gerçekten besler?

2. Ne zaman yesem?

3. Ne kadar yesem?

İlk sorunun cevabı “gerçek besinler” yazısında…

Şimdi ise ikinci sorunun cevabı geliyor. Ne zaman? Burada 17:00 milattır. Yani 17:00 öncesi ve sonrası hangi besin gruplarından yiyeceğin konusu, kanun hükmünde kararnamedir, bu işin olmazsa olmazıdır. “İş” dediğim bana göre sağlıklı, zinde, enerjik bir hayat, sana göre fit bir beden, ne dersen de… Gerekirse bu sayfayı tekrar tekrar oku ve yasaklara değil ne yemen gerektiğine odaklan. Şunu da aklından çıkarma, sana asla aç kal, az ye demiyorum, her besin grubunun sağlıklı tonlarca seçeneği var, gerekirse hepsinden dilediğince ye, ama her şeyi yemenin gün içinde bir zamanı var 🙂

M.Ö. / M.S.

milat 17:00

Akşam yemeğinde ne yesem?

Akşam yemeğini ne zaman yesem?

Akşam yemeğinde ne kadar yesem?

Akşam yemeği üzerine ne kadar soru sorsan azdır ☺ çünkü günün en sonucu belirleyen öğünüdür, sağlıklı beslenme üzerine en kritik kararlar bu öğünde verilir. 17:00 sonrası yediğin her şey akşam yemeği sayılır ve burada doğru tercihler yaparsan bel bölgenden hızla kilo verirsin hatta günün geri kalanında ne yediğinin hesabını yapmana gerek bile kalmayabilir. Gece uykusunda hem bizi biyolojik olarak gençleştiren büyüme hormonu hem de yağ yakan leptin hormonu salgılanır. Yalnız bunların salgılanması için yatağa sindirimi tamamlamış olarak girmemiz lazım, akşam yemeğinde karbonhidrat yoğun yersek kanımızda hala insülin olur ve büyüme hormonu ve leptin salgılanmasını engeller. Halbuki diğer seçenek uykuda yattığın yerden kilo vermek ve gençleşmek ☺ Hollywood ünlüleri gençlik hormonu iğnesi yaptırıyorsa bir sebebi var, hücrelerini tamir ediyor çünkü. Sabah dümdüz bir karınla uyanmak için de leptin lazım. Tüm bunlar için de insülinle birebir ilişkisi olan karbonhidrat 17:00 sonrası kısıtlanmalı. Sadece buna dikkat ederek sakin sakin güzelce kilo verir, ideal kilona gelir ve korursun.

(17:00 sonrası yediğin her şey akşam yemeği sayılır dedim ya, burada yaklaşık 23:00 gibi uyuduğunu varsaydım. Çok farklı bir gece gündüz mantığın varsa yatmadan 6 saat öncesini milat sayabilirsin)

Şimdi en kritik bilgi olan,17:00 öncesi ve sonrası hangi besin gruplarından yemen gerektiği geliyor.

Gerçek besinler” yazısında her besin grubuna nelerin dahil olduğunu anlatan detaylı listeler var, oraya göz atmadan kafana göre patates sebzedir deme sakın 🙂

milattan sonra

SADECE BUNLARI YE

SEBZE grubu

Sebze çiğ olarak (salatalarını zenginleştir)

Sebze buharda, haşlanmış, wokta diri (baharatlar, yaş veya kuru otlar, zencefil, sarımsak, limon vs ile zenginleştirilmiş)

Sebze çorbası (unsuz, patatessiz, bulyonsuz, yoğunlaştırmak için sebzenin kendi kullanılmış)

Zeytinyağlı sebze yemeği

PROTEİN grubu

Süt ürünleri hariç protein grubundaki her şey

milattan önce

(MİLATTAN SONRA YENMEZ)

Meyveler

Baklagiller

Tahıllar

Süt ürünleri

Yemişler

Yatmadan 4-5 saat önce yemek olayını bitir.

Akşam yemeğini mümkün olduğunca hafif yap, özellikle protein kısmında porsiyon olarak ölçülü olmaya çalış. Yatağa sindirimi tamamlamış şekilde girmek için bu çok önemli.

Bitki çayı ve su büfesi serbest

Bir ileri seviyeye geçmek isteyenlere not:

dinner canceling

nam-ı diğer:

akşam yemeğini …tir et 🙂

Evet bu da yeni bir akım, ama biz sadece moda oldu diye sağlıklı olmuyoruz değil mi? Benim işime geldi valla sağlıklı yaşamın moda olması, mahallenin delisinden en trend kıza terfi ettim. 🙂 Senin de belki başlangıç motivasyonun olmuştur, canın saolsun, bir şekilde yakalanmışsın bu akıma ki şu anda bana kulak kabartıyorsun, o zaman dinle bakalım:

Akşam yemeği konusunda 3 seviye var:

(hepsinde gündüz öğünlerinde beslenme kelimesinin hakkını verdiğini varsayıyorum.)

çıraklık

Yukarıda anlattığım gibi 17:00 sonrası milat kurallarına uyarak akşam yemeğini yemek, yatmadan 4-5 saat önce akşam yemeğini tamamlamış olmak.

kalfalık

16:00-17:00 arası yine ara öğünü yaparsın.

Akşam yemeğini sadece juice (içinde minimum %70-80 sebze olan bir tarif) veya sebze çorbası (sadece sebzeler, az zeytinyağı, baharatlar ve su içeren, blenderdan geçirilmiş) ile geçirirsin. Bunlarda porsiyon çok önemli değildir, 1lt juice, 1/2 litre çorba içebilirsin… Juice içiyorsan birkaç saate yayarak azar azar içebilirsin. Tabi ki akşam yemeğinde yeşili bol güzel bir juice içmek, çorbadan daha iyi bir seçenek, çiğ tükettiğin için.

Bu şekilde sadece likit ile geçirdiğin akşam yemeğini yatmadan 3-4 saat önce tamamlamış olursun.

Kilo vermek istiyorsan haftada 3-4 kez bunu uygulayabilirsin, hatta her gün bile olur.

ustalık

16’ya kadar son öğününü yaparsın ve günün kalanını bitki çayı ve su büfesi ile geçirirsin.

Yani akşam yemeği yok. 🙂 Yatağa azıcık karnın kazınarak gireceksin.

Haftada 1 yapılması tavsiye ediliyor, öncesinde de milat kurallarına uyarsan gece uykunda müthiş bir yenilenme, tamir, temizlik, kilo verme, oh mis…

Written by

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message