motivasyon

E HADİ!

Spora başlamak için en büyük motivasyonun şu olmalı:

Gerçekten kendime ayıracak bir yarım saatim yok mu?

İşe, eve, eşe, dosta, aileye, hadi hepsini anladım da tv’ye cep telefonuna ayıracak saatlerin var ama kendine ayıracak bir yarım saatin bile yok öyle mi? Vakitsizlikten şikayetçiysen burada asıl soru şudur: Gerçekten istiyor musun?

İstemiyorsan zaten sıkıntı yoktur, herkesin kendi hayatı kendi seçimidir, kendi doğrusu kendi iklimine göredir.

Ama hep isteyip, heves edip sonra vazgeçiyorsan, tekrar tekrar gündemine getirip biraz başlayıp sonra pes ediyorsan, belki tek ihtiyacın olan şey motivasyondur.

Motivasyonunun hiç düşmemesi için mutlaka:

– Her ay düzenli fotoğrafını çek veya her hafta aynada kendini izle, gelişimini gözlerinle gör.

– Tartıl, yağ oranını ölçtür, bel çevreni ölç, hangisini tercih edersen, yeter ki rakama dök, kendini sayılarla boğma ama kanıtın olsun, ilerlemeni gör.

– Bir hedef koy, küçük büyük farketmez, seni hangisi gözünü korkutmadan motive edecekse, 21 gün, 30 gün, 60, 90… Haftada kaç gün antrenman yapacaksın planla.

– Egzersiz günlüğü tut. Aslında çok basit, boş bir takvim bas, her gün yaptığın antrenmanları not al, kaçıncı günde olduğunu yaz, ya da (hedeflediğin güne göre) 30’dan geriye say, bu hafta kaç gün kaytarmışsın gör. Boş bir kağıda gün gün not al, ya da bastığın antrenman takviminin üzerinde işaretle. Hepsi olur. Bütün gün iş yerinde outlook’da neleri planladığını düşün, kendi sağlığın için küçük bir ajanda tutmak çok mu?

– Eğer zayıflama hedefin büyükse, kaçamaklarını bilmek için beslenme günlüğü de tut. Ne yiyip içiyorsan tek tek yaz, pastadan bir çatal aldıysan onu bile yaz. Kaçamaklarının bilincinde ol. Ne yediğinin de bilincinde ol, seni besleyecek

– Arada bir geri dönüp ilk gün seni ne motive etmişti onu hatırla, ev antrenmanı serisinin tanıtım videosunu tekrar izle, before-after’lara bak, instagram’da sportif hesapları takip et, fit vücutlar gördükçe gaza gel ☺

Doğru ye ve spor yap işte bu kadar kolay!

Spor salonun evin olsun, üyelik gerekmeden kendine zaman ayır, günün istediğin saati, rahatlık içinde spor yap.

Elinde bir plan da var, artık nereden başlayacağını biliyorsun.

Sen sağlıklı yaşa, iyi hisset, taş gibi görün, etrafındaki insanlara da ilham ver.

Haydi başla!

Written by

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message