“ÖLÇÜ”lü olmak

Ne yazık ki bizim standartlaşmış bir ölçü sistemimiz yok, ama internetten ingilizce neyin tarifini arasan cup, tbsp, tsp, ml, ounce… terimleri havalarda uçuşur. Ecnebi milleti ölçülü naparsın. Bardağı da kaşığı da standartlaştırmış, tariflerde ortak bir dil geliştirmiş. Ayrıca hassas tariflerde bu şekilde hacim ölçmek, mutfak tartısı kullanmaktan çok daha pratik.

ölçülü ol evladım…

Bizde her bardak farklı, her kaşık kafasına göre olsa da, “göz kararı”mız var, hatta en sevdiğim ölçü birimidir 🙂 ama gözümüzün kararının gelişmesi için az biraz aşçılık, mutfakla biraz muhabbet lazım.

olcu1İyi haber şu ki mutfak ekipmanı satan her yerde bu “cup”  (bardak) ve “spoon” (kaşık) ölçüleri mevcut. Esse, mudo, ikea, porland hatta migros’ta bile gördüm. Malzemesi plastik, silikon veya metal olmuş farketmez. Ölçüler set halinde satılıyor, yani 1cup, 1/2cup, 1/3cup, 1/4cup birlikte, iç içe geçer şekilde, kesirli ölçülerin hazırda olması tariflerde malzemelerin hazırlık aşamasını da kolaylaştırıyor. Kaşıklar da benzer şekilde set. Zahmetsizce ve ucuza satın alıp hayatını kolaylaştırabilirsin ama Türk usulü bir başka yolu da var tabi:

Amerikan ölçüsü mü, Türk usulü mü?

1 cup = 240 ml = yaklaşık çeyrek litre alan bir su bardağı 

(veya evde bu ölçüye uyan bir bardak yoksa yarım litrelik pet şişeyi ortasından kesebilirsin)

1 tablespoon = 1tbsp = 15ml = yaklaşık 1,5 çorba kaşığı = yaklaşık 3 tatlı kaşığı

1 teaspoon = 1 tsp = 5 ml = yaklaşık 1 tatlı kaşığı 

(Tüm ölçüler silmedir, tepeleme değil)

Bir süre ölçüp biçip, ölçülü olmayı öğrendikten sonra, göz kararına geçebilirsin sıkıntı yok ☺ Kafana göre.

olcu2

Written by

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message