P90X3 detaylar

P90X3 antrenman serisinin en büyük iddiası antrenman süresi: 30dakika. Bu gerçekten büyük bir motivasyon kaynağı. Azim gerektiren kısmı ise antrenmanların her gün oluşu ve o 30 dakikanın gerçekten zorlayıcı geçmesi. Ayak tırnaklarına kadar tüm vücudunun çalıştığını hissediyorsun. Gerçekten yüksek yoğunluklu olan bu antrenmanlarda dinlenme süreleri neredeyse yok, çoğu zaman 15saniye gibi. Tony antrenmanları her gün yapmanı, en fazla haftada 1 gün dinlenmeni öneriyor. Ben bazı haftalar tam, bazen 6 gün ama en az 5 gün yaptım. Ara verdiğin günlerdeki antrenmanları  ise asla atlamıyorsun, kaldığın yerden devam. Bu yüzden 90 günlük (13 hafta) antrenman takvimi en azından 105-110 gün sürüyor ama 30. günden itibaren sonuçları görmeye başlıyorsun ve ilk 30’u atlattıktan sonra gerisi çok daha kolay geliyor.

Tüm DVD’lerde egzersizleri hem kadın hem de erkek olmak üzere 3 ayrı kişi yapıyor ve 3 ayrı seviyeyi gösteriliyor, kondisyon seviyene göre seçebiliyorsun. En kolayı bile zor geliyorsa da vazgeçme, tam dengede duramıyorsan ayağının ucuyla basarak, elinle tutarak, daha hafif kiloyla, olduğu kadarıyla hep yapmaya devam, gelişimini göreceksin zaten. Mesela şınav zor geliyorsa kız şınavı da denen dizler yerde şekilde şınav çekebilirsin. Nefes nefese kaldığında veya hareketleri doğru yapamayacak kadar zorlandığında “pause” düğmesine basabilirsin, biraz nefeslen ve kaldığın yerden devam…

DVD’lerde hepsi 30 dakikalık toplam 16 farklı antrenman var. Isınma bu 30 dakikanın içinde, soğuma ve esneme is süre bittikten sonra başlıyor ama en fazla 5dk ve zaten artık yavaşladığın için keyfini çıkartıyorsun. ☺ 16 antrenman 4 egzersiz tipine bölünmüş. 3 adet kardiyo (cardio), 3 adet kuvvet (power), 6 adet direnç (resistance) ve 4 adet karın-esneklik-denge (core-flex-balance) egzersizi var. Tüm bu çeşitlilik hem sıkılmamanı hem de inanılmaz bir hızla değişmeni, gelişmeni sağlıyor.

Tabi ki sadece P90X3 serisini tamamlayanlar fit ve sağlıklı bir vücut sahibi oluyor diye bir kural yok. Asıl önemli olan yukarıda bahsettiğim antrenman mantığı. Zaten 90 günlük seriyi bir kez tamamladığında hem fiziksel kapasiten artıyor, zihninin “yapamam” sınırları kalkıyor, hem de bir nevi spor eğitimi almış gibi oluyorsun. Mantığını anladığın ve spor artık alışkanlığın olduğu için, sonrasında farklı antrenmanları da bu mantığa oturtabiliyorsun.

Evinde ve sadece kendi bedenini kullanarak çalıştığın halde, spor salonunda her gün farklı bir stüdyo dersine girer gibisin, hem de üyelik gerekmeden.

Sonuç mu? Şimdiden söyleyebilirim: Dışarıdan baktığında gözle görünür bir fiziksel gelişme, aklına yatan bir spor felsefesi ve ruhunun da çok iyi ve güzel hissetmesi…

Mutlaka dene çünkü emin olduğum bir şey var: “Spor sana iyi gelecek.

Written by

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message