P90X3 ekipman

Antrenmanlar için aslında çok az ekipman gerekiyor, hatta çoğu hiç ekipmansız ve kendi vücut ağırlığınla.

Ama evde biraz olsun yer ayırmak gerekiyor o kesin. Yani bazı antrenmanlarda sadece mat serecek kadar yer olması yeterli değil, orta sehpayı kenara çekip en azından 6-7 m2 ayırmak gerekiyor.

Barfiks kapı barı:

Aslında Tony antrenmanları mümkün olduğunca ekipmansız yapılabilecek şekilde tasarlamış ama üst vücudu barfiks kadar iyi çalıştıran bir egzersiz yok. Çünkü insan vücudu tırmanmak için tasarlanmış. Aslında evde barfiks çekmek de çok kolay, aşağıdakine benzer bir alet fazlasıyla işini görüyor hem de kapıyı duvarı delmeden, oldukça pratik ve ucuz şekilde.

http://www.hepsiburada.com/liste/delta-cok-fonksiyonlu-deluxe-kapi-barfiksi-mekik-sinav-cekme-aleti-ds-1325/productDetails.aspx?productId=spordelta787&categoryId=27081598

Barfiks çekmek gerçekten zor biliyorum, özellikle popoyla, basenle uğraşmaktan kollarını, sırtını unutmuş biz kızlar için. Ama bunun da bir çözümü var, barfiks barının altına bir sandalye koyuyorsun ve tek ayağınla basarak oradan güç alıyorsun. Diğer ayağın güvenlik için yere doğru sarkıyor. Zamanla güçlendikçe sandalyeyi daha uzağa koymaya başlıyorsun (önüne doğru daha ileriye) ve tek ayağının parmak ucuyla basıyorsun sadece. Hatta bir gün geliyor ki hiç yardımsız kendini kaldırmışsın, 1 tane bile nizami şekilde barfiks çekebilmek mükemmel bir duygu. 🙂

Barfiks barı kullanılan hareketlerde aynısının direnç lastiği ile yapılan versiyonu da var, yeni başlayanlar veya çok seyahat edenler tercih edebilir.

Ağırlık

Bazı antrenmanlar için ise dambıl gerekiyor, kızlar için başlangıçta 2 veya 3 kiloluk hafif ve 4 veya 5 kiloluk biraz daha ağır olan 2 çift dambıl yeterli olacaktır. Performansın arttıkça yeni dambıllar alabilir veya en baştan bir dambıl seti edinebilirsin. Eğer çok zorlandığın hareketler olursa, örneğin CVX’de eline basket topu alabileceğini bile söylüyor Tony.  Ağırlık ile yapılan tüm hareketlerin direnç lastiği ile yapılan versiyonları da videolarda gösteriliyor, özellikle seyahatlerde lastiği bavula atıp gidebilirsin.

Agility bandı:

Agility egzersizinde yere 2 uzun bant çekilmiş ve üzerlerine 6 nokta işaretlenmiş olduğunu göreceksin. Herhangi bir çeşit bant, ya da yere kalemle çizeceğin 6 tane çarpı, 6 noktaya yapıştıracağın post-it’ler bile işini görür. 2 çizginin arasındaki genişlik yeni başlayanlar için yaklaşık 3 ayak mesafesi sonrasında ise 5 ayak mesafesi gibi arttırılabilir. Ben yoga matımın 2 kenar hizasını kullandım.

Yoga matı

Egzersizleri toz içinde bir halı üzerinde yapmak hiç de konforlu değil o yüzden her eve lazım bir yoga matı edinmelisin, zaten işlevine göre oldukça uygun fiyatlı.

Kalem 🙂

Worksheet’lere kullandığın ağırlık ve tekrarların bilgisini not al. Böylece aynı antrenmanı her yapışında gelişmeni izle.

Su ve Havlu 🙂

Gerçekten çok terleyeceksin o yüzden her türlü antrenmanın olmazsa olmazı su şişeni ve havlunu yanından ayırma.

Written by

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message