PIYO

Tony Horton sayesinde keşfettiğim beachbody.com sitesinde diğer antrenman serilerini incelerken PİYO ile karşılaştım. Pilates ve Yoga’yı aynı anda düşünmek hoşuma gitti. Detayları okudukça aslında daha fazla şeyi birleştirdiğini farkettim.

* pilates hareketlerinin kasları şekillendirmesi

* yoganın sağladığı esneklik

* ekipmansız, kendi vücut ağırlığın ile yapılan direnç egzersizlerinin verdiği güç

* durmayan akışkan hareket mantığının sağladığı yoğunluk (ayrıca kardiyo yapmana gerek yok)

8 farklı antrenmandan oluşan 60 günlük takvimini tamamladığımda vücudum hiç olmadığı kadar şekillenmişti ve daha da önemlisi esnekliğim artmıştı, sırt boyun hiçbir ağrım kalmadı, duruşum dikleşti. O kadar çok sevdim ki bir tur daha yaptım, sonra da hiç vazgeçmedim, sevdiğim antrenmanlarını ara ara hala yaparım. Çünkü en ufak bir ekipman da gerekmiyor, bu da insanın kolayına geliyor, ne bir bant, ne bir ağırlık. Antrenmanlar ise yaklaşık 30 dakika.

Piyo’nun yaratıcısı fitness antrenörü Chalene Johnson 47 yaşında ve inanılmaz fit, hareketleri öyle güzel yapıyor ki sanki bir koreografi gibi izlemelere doyamıyorsun. İlk başladığımda hareketleri doğru anlamak için her gün bir sonraki günün antrenmanını izledim. Hiç zorlanmadan çok kolaymış gibi yapıyor, ve çok estetik.

PİYO’nun en güzel yanı ise her yaştan, her kilodan veya her fitness seviyesinden insanın yapabilmesi. İlk DVD olan “align the fundamentals” tüm temel hareketleri yavaş yavaş ve detaylı olarak açıklıyor, hepsini doğru öğrendiğinden emin oluyor. Ayrıca her antrenmanda en sağdaki hatun en kolay versiyonu yapıyor ve herkesin yapabilmesi için gerçekten basit bir seviyeye çekiyor. Bence planlı takvimli bir ev antrenmanını ilk defa deneyecek olanlar Piyo’dan başlamalı. 60 günlük takvim seni strese sokmasın, birinci haftadan sonra her şey gitgide kolaylaşacak, birinci aydan sonra değişimi farkedeceksin ve daha çok motive olacaksın. Haftada minimum 3-4 gün yapmayı süreklilik haline getir sadece. Programda 6 gün antrenman ve 1 gün dinlenme görünüyor ama olsun, 60 gün sürsün 90 gün ne farkeder ki, artık spor yaşam biçimin olmadı mı zaten? 🙂

Written by

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message